Mała zagadka: jaki popularny związek wyrazowy kryje się za obrazkiem ilustrującym ten wpis? Już wiecie? A jakiej formy użyliście?
a) Iść po najmniejszej linii oporu
czy
b) Iść po linii najmniejszego oporu?
Prawidłowa odpowiedź to b) iść po linii najmniejszego oporu, co jest w sumie logiczne, ponieważ linia nie może być ani najmniejsza, ani największa.
Innym popularnym, a często przekręcanym związkiem wyrazowym jest mądrej głowie dość dwie słowie, a nie mądrej głowie dość po słowie. Po słowie to można być z kimś, czego przy okazji gratuluję pewnej bliskiej mi parze! A jak już chcemy łapać kogoś za słowa (nie: za słowo), warto zapamiętać, że odnośnie zawsze występuje razem z do, a więc odnośnie do czegoś/kogoś, a nie odnośnie czegoś/kogoś. Przyznaję, że trudno jest w tym przypadku przestawić się na poprawną wersję, a do tego błędna forma jest na tyle popularna, że używając innej, można narazić się na śmieszność, w całym tego słowa znaczeniu (ale nie: w pełnym!) Ale nie zasypiajmy gruszek w popiele i wykorzystujmy każdą okazję, aby dbać o poprawność naszej polszczyzny!