Dzisiaj chciałabym omówić kolejną łatwą do zapamiętania zasadę, dzięki której można szybko i skutecznie poprawić wymowę w języku angielskim. Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami we wszystkich angielskich słowach zaczynających się od au wymawiamy długie o, które w transkrypcji fonetycznej zapisuje się w następujący sposób /ɔː/. Jest to raczej prosty do wymówienia dźwięk, przy którym zaokrąglamy usta, i występuje na przykład w słowie law (wymowa w wersji łopatologicznej: looooo). Skoro jest to takie proste i oczywiste, to dlaczego o tym piszę? Otóż, wbrew pozorom ze względu na wpływ języka polskiego bardzo często popełniamy błędy w wymowie takich słów. Weźmy na przykład robiące wielką karierę w korporacjach (często kosztem swojskiej kontroli) słówko audyt. Kto z nas nigdy nie pomylił się i nie powiedział z rozpędu po angielsku ałdit? A tu mamy /ˈɔːdɪt/, w dodatku z akcentem, czyli tym bardziej należy to o podkreślić (ooodit). Często używanych słów zaczynających się od au jest całkiem sporo i użytkownicy angielskiego ze wszystkich branż mogą się na nie natknąć. Poniżej kilka przykładów:
- Australia (możliwe też krótkie o na początku, ale O!)
- Austria (jak wyżej)
- automatic (i wszystkie inne słowa z prefiksem auto-)
- autumn (jesień)
- audio (może być ciężko się przestawić :))
- August
- auspices (auspicje)
- austerity (np. w wyrażeniu austerity measures oznaczającym środki oszczędnościowe – w dobie kryzysu, używając sformułowania modowych blogerów, absolutny must have; może być też krótkie o)
- author
- autism (autyzm)
- autobiography
- auxiliary (pomocniczy)
Przeglądając słownik, aby znaleźć jakiekolwiek wyjątki, zauważyłam w zasadzie trzy: aubergine (bakłażan, /ˈəʊbə(r)ˌʒiːn/ czyli z takim niby eł na początku), aunt (ciotka wymawiana przez a, /ɑːnt/) i „swojskie” au pair (/ˌəʊ ˈpeə(r)/, czyli tak jak bakłażan przez eł).
Pamiętajmy więc, aby następnym razem, gdy do drzwi firmy zapuka audytor, aby sprawdzić, jak tam nasze normy, szczerze wyrazić swoje zaskoczenie i wykrzyknąć OOOO-dit time!
One thought on “Jak wymawiać angielskie wyrazy zaczynające się na litery „au-”?”
Faktycznie, będzie ciężko z tym audio. Ciężko się przestawić na “odio” 🙂 ale jak się człowiek dłużej zastanowi to faktycznie brzmi lepiej.